En İyi İlk Senaryo Ödülü Sahiplerini Buldu
DenizBank’ın, Türk ve dünya sinemasında kalıcı eserlerin oluşması için en önemli ihtiyaç alanlarından biri olarak görülen özgün senaryo yazımını desteklemek amacı ile Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) ile birlikte hayata geçirdiği ‘En İyi İlk Senaryo Yarışması'nın kazananları 31 Mart’ta düzenlenen törenle belli oldu. Raffles Otel’de gerçekleştirilen gecenin sunuculuğunu Özge Özberk üstlenirken, Ferhat Göçer sesiyle unutulmaz film müziklerine hayat verdi.

Gecede ayrıca Fransa’nın Oscar adayı olarak gösterdiği Deniz Gamze Ergüven’in ilk senaryosu olan Mustang filminin gösterimi beğeni topladı. Ödül vermek üzere sinema dünyasına emeği geçmiş oyuncu, senarist, yönetmen ve yapımcılar da gecede hazır bulundular.

KAZANANLAR

Birincilik Ödülü: “Asi’nin Sonunda” – Mehmet Kanadlı

İkincilik Ödülü: “İzlanda Sendromu” – Muhammet Cihat Gökbulut

Üçüncülük Ödülü: “İclay-ı Vatan” – Emre Hasan Yılmaz

Mansiyon Ödülü: “Büyük Aile” – Emre Çaltılı

Mansiyon Ödülü: “Gölgemi Bıraktım Lale Bahçelerinde” – Tekin Özertem

Mansiyon Ödülü: “Çöp Şehir” – Emren MeroğluJÜRİLER


Ön Jüri

Engin Yiğitgil Türsak Vakfı Eski Başkanı

Fehmi Yaşar Jüri Başkanı, Yönetmen

Cemal Okan Fono Film Yönetim Kurulu Başkanı

Reis Çelik Yönetmen, Yönetmenler Birliği Başkanı

Demir Karahan Oyuncu

Muzaffer Hiçdurmaz Yönetmen

Esra Even Festival Yönetmeni

Ömer Çalıkoğlu Yapımcı

Ali Tanrıverdi Senarist

Ana Jüri


FİNALİSTLER

"Asi’nin Sonunda" - Mehmet Kanadlı - İstanbul

"İzlanda Sendromu” - Muhammet Cihat Gökbulut - Ankara

"İclay-i Vatan” - Emre Hasan Yılmaz - İsviçre

"Büyük Aile” - Emre Çaltılı - İstanbul

"Gölgemi Bıraktım Lale Bahçelerinde" - Tekin Özertem - İstanbul

"Çöp Şehir" - Emren Meroğlu - Slovenya

"Bu Kabuslar Neden Cemil" - Barış Sarhan - İstanbul

"Çalınan Güneş - İnan Güngören - İstanbul

"Kayıp Kral" - Bünyamin Burak - İstanbul

"Lütfen Beni Öldürme" - Yörükhan Ünal – İzmirATÖLYE ÇALIŞMALARI

 

Asi’nin Sonunda: Mehmet Kanadlı - Georges Requet Çalışması

 

Georges Ruquet: Senarist ve yönetmendir. Fransa Senaristler Evi’nin kurucusu ve genel sekreteridir. Paris’te ulusal sinema merkezinde senaryo dersleri veriyor, senaryo doktoru olarak çalışıyor. Senaryo ve filmleri: SITARANE, BLIND TEST, LA NUIT DES HEROS, LES MARCHES DE LA GLOIRE,  BARQUE ON THE LAC,  LE BESCO, PASSEPORT BEAUTE, GLINGLIN, LE PÉPINIÉRISTE

Mehmet Kanadlı çalışma ile ilgili olarak bu metni kaleme almıştır:

“Goerges, çalışmalara başlamadan önce senaryomla ilgili genel fikirlerini dile getirdi. Daha sonra senaryodaki karakterler ve hikâyeyle olan bağımla ilgili sorular sordu. Senaryomu genel hatlarıyla değerlendirdikten sonra daha önceden hazırlamış olduğu analizlerini benimle paylaştı. Senaryonun olumlu ve olumsuz yanlarını dile getirdi ve olumsuz yanlarını nasıl düzeltebileceğim hakkında konuştuk. Fikirlerini dile getirdi ve aynı şekilde sürekli benim de fikirlerimi öğrenmek istedi.

Çalışmanın ikinci bölümünde, filmde ulaşılmak istenen ana hedef üzerine konuştuk ve hedefi belirledikten sonra senaryoyu sahne sahne inceledik. Bu bölüm benim açımdan çok faydalı oldu ve senaryomu geliştirme konusunda Georges'in bilgi ve becerilerinden yararlanma imkânım oldu. Georges'in çalışmanın başından sonuna sürekli bana verdiği tavsiyeleri, önerileri senaryoma koyup koymamakta özgür olduğumu dile getirmesi, üzerimde baskı olmaksızın, onunla çok rahat bir çalışma ortamı içerisine girmemi sağladı. Özetle, çalışma süresince Georges, hali hazırda iyi olan bir senaryonun nasıl çok daha iyi olabileceğini ve bunun nasıl yapacağımı, senaryomun üzerinden giderek açık, anlaşılır ve çok rahat anlayacağım bir şekilde  anlattı. Georges gibi ünlü bir senaryo doktoruyla çalışmak, benim için büyük bir zevkti. Bu fırsatı yarattığınız içinde sizlere teşekkür ediyorum.”

 

İzlanda Sendromu: Muhammet Cihat Gökbulut - Ümit Ünal Çalışması

Ümit Ünal: Senarist, yönetmen ve yazardır. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda pek çok ödül kazanmış, Türk sineması için değerli bir isimdir. Senaryoları: Teyzem, Milyarder, Hayallerim Aşkım ve Sen, Arkadaşım Şeytan, Piyano Piyano Bacaksız, Berlin in Berlin, Amerikalı, Yaz Yağmuru Filmleri: 9, Anlat İstanbul, Ara, Gölgesizler, Kaptan Feza, Ses, Nar

Muhammet Cihat Gökbulut çalışma ile ilgili olarak bu metni kaleme almıştır:

“Ümit Ünal ile Büyükada’da kendi evinde çalışma fırsatım oldu. Sinema ve senaryo ile ilgili genel sohbetlerimizin dışında, Ümit Bey’in önceden senaryom hakkında aldığı notlar üzerine konuştuk. Yapısal ve bazı detay eksiklikler üzerinde durduk. Olabilecek çözümlerden bahsettik. Özellikle İskoçya’daki eğitimim esnasında geri dönüş alıp vermenin ne kadar önemli olduğunu görmüştüm. Hikâyeye en hâkim kişi her zaman yazarıdır fakat yazar bazen kendi hatalarını, eksikliklerini fark edemez. Bu bağlamda, özellikle Türk sinema tarihinde birçok yapıtı olan bir yazar-yönetmenle çalışma fırsatı bulmuş olmak çok sevindiriciydi. Bunun dışında, özellikle film piyasasına girmek için aldığım tavsiyeler de benim için olumlu oldu.”

 

İclay-i Vatan: Emre Yılmaz - Derviş Zaim Çalışması

Derviş Zaim: Senarist, yönetmen, yazar ve yapımcıdır. Yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı filmleri ulusal ve uluslararası yarışmalarda pek çok ödül almıştır. Filmleri: Kamerayı As, Rock Around the Mosque, Tabutta Rövaşata, Filler ve Çimen, Çamur, Paralel Yolculuklar, Cenneti Beklerken, Akamas, Nokta, Gölgeler ve Suretler, Devir, Balık

Emre Yılmaz çalışma ile ilgili olarak bu metni kaleme almıştır:

Öncelikle bizlere verdiğiniz imkân ve fırsatlardan dolayı teşekkür ediyorum. Derviş bey ile ile görüşmemiz şahsım adına verimli geçtiğini söyleyebilirim. Yapısı sert mizaçlı olduğu için bayağı mesafeli ( fikir anlamında)  geçti diyebilirim.

Sonuç olarak zihnimde fikir ve ufkumu geliştirmeme vesile oldu. Tarafıma vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda senaryomu gözden geçirerek tekrar okuyacağım. Üzerinde çalışacağım. Bu konuda destek/ yardımcı olunabilecekse gerçekten memnun olurum. Gerekirse bir kaç gün yıllık iznimden dahi kullanmayı düşünürüm.”